Лікування облисіння
У нашому медичному центрі ми займаємося лікуванням наступних станів:
Випадання і порідіння волосся
Алопеція (облисіння) – патологічне випадання волосся, яке призводить до їх порідіння або повного зникнення в певних областях голови або тулуба. Людина щодня втрачає від 50 до 150 волосся, що є нормою. Однак, посилене випадіння волосся може привести до облисіння. 50% чоловіків у віці до 50 років мають виразні ознаки облисіння за чоловічим типом і 37% жінок в цьому ж віці відзначають ті чи інші ознаки облисіння.
Однією з поширених форм облисіння є андрогенна алопеція, яка зустрічається як у чоловіків, так і у жінок. Близько 95% з усіх лисіючих мають цю форму. Наступна за чисельністю – вогнищева алопеція (менше 4%). На всі інші типи алопеції, разом узяті, припадає менше 1% .Причиною осередкової алопеції можуть бути стресові ситуації, тривала інтоксикація, аутоімунні процеси. Також алопеція може розвинутися на тлі несприятливої спадковості або в результаті травматичної ситуації. Ще однією причиною виникнення алопеції може бути стягування (тракція) волосся при укладанні їх в зачіску.
Описано виникнення косметичної алопеції при частому використанні щипців для випрямлення або закручування волосся, застосування гарячого укладання. Діагностує захворювання лікар відділення тріхології. Вони ж і призначають лікування. Проте, багато людей займається самолікуванням. Віра в чудодійні властивості препаратів від облисіння призвела до появи величезної кількості всіляких засобів, які в кращому випадку є суто косметичними і не приносять шкоди. Істинне призначення шампунів з біодобавками, масок, кремів, кондиціонерів – приховати втрату волосся, наприклад, тільки за рахунок збільшення обсягу волосся.
Всі ці кошти можуть лише застосовуватися для маскування втрати волосся. Існує і спеціальні препарати для лікування алопеції, але підбирати і застосовувати їх можна тільки після консультації з висококваліфікованим лікарем. Тим більше що перед початком лікування необхідно виявити справжню причину активного випадання волосся.
Андрогенна алопеція це безповоротне випадання волосся, яке у жінок зустрічається рідше, ніж у чоловіків. Однак в останні 5-6 років число представниць прекрасної статі, у яких діагностується ця недуга, зростає страхітливими темпами. Захворюваність андрогенної алопецією відбувається на генетичному рівні і передається у спадок. Помічено, що частіше такої алопеції страждають люди європейського типу.
Симптоми- коли бити тривогу?
Андрогенної алопеції схильні як чоловіки, так і жінки. Симптоми і прояви облисіння у різних статей різні. Чоловіча андрогенна алопеція починає проявлятися з проредіння волосся в скроневих областях, потім страждає лоб і потилицю. Завершується цей процес випаданням волосся в центрально-тім’яної області. При відсутності лікування андрогенетична алопеція прогресує і призводить до об’єднання лобової і тім’яної областей. Вони стають повністю лисими.
Андрогенна алопеція у жінок не приводить до повного облисіння і характеризується порідінням волосяного покриву в тім’яній області. Волосся тут стають більш тонкими і ламкими. Якщо ви правильно доглядаєте за волоссям, регулярно робите зміцнення і живильні маски, приймаєте вітаміни для росту волосся і добре харчуєтеся, але посилене випадіння волосся не думає припинятися, терміново звертайтеся до фахівця. Як мінімум, до дерматолога, в ідеалі – до тріхолога.
Тілогенове облисіння
Тілогенове облисіння (ТО) є другою за поширеністю формою випадання волосся, відомої у дерматологів. На сьогоднішній день було проведено мало досліджень цього явища, тому про нього зібрано недостатньо відомостей. Відомо, що ТО відбувається в результаті зміни кількості активних волосяних фолікулів. Якщо з різних причин їх число суттєво скорочується під час інтерфази або стадії телогена, може збільшитися кількість сплячих волосяних фолікулів. ТО проявляється у вигляді розсіяного облисіння волосся на голові, яке може зачіпати лише деякі області. На окремих зонах шкіри голови ТО може бути більш активними, ніж на інших.
Найчастіше волосся на маківці випадають більше, ніж з боків і на задній частині голови. Зазвичай ТО не зачіпає волосяну лінію, за винятком небагатьох хронічних випадків.
Люди, які страждають ТО, ніколи не втрачають волосся повністю, але при особливо серйозних випадках кількість волосся на голові може помітно скорочуватися. Крім того, ТО може вражати й інші області тіла, такі як брови або лобкову частину.
Яку б форму не приймало ТО, цей процес звернемо. Волосяні фолікули здатні відновлювати свою активність; просто на конкретний момент велика їх кількість (у порівнянні с нормальним) буде знаходитися в стані інтерфази.
Тілогенове облисіння може розвиватися по одній з наступних причин:
- Вплив з боку навколишнього середовища, яке впливає на ріст волосся настільки несподіваним чином, що волосяні фолікули на деякий час переходять в інтерфазу. В результаті виникає ослаблення зчеплення волоска і волосяного фолікула і, як наслідок, поява облисівших ділянок на шкірі голови. Така форма ТО розвивається швидко і може залишатися помітною протягом одного-двох місяців з моменту здійснення впливу навколишнього середовища. Якщо воно нетривале, то волосяні фолікули досить швидко відновлять свою активність і зростання волосся відновиться. Ця форма ТО зазвичай триває не більше шести місяців і в ураженої нею людини вже протягом року густота волосся стане колишньою.
- Друга форма ТО розвивається менш інтенсивно і триває довше. Всі волосяні фолікули не можуть раптово перейти в стадію телогена. Однак виникають такі ситуації, коли вони входять в інтерфазу, як зазвичай, але не повертаються до нової фази анагена через місяць або два, а продовжують ще кілька днів мати телогеном.
В результаті виникає поступове накопичення волосяних фолікулів, що знаходяться у фазі телогена, і, відповідно, зменшення кількості активних фолікулів. При цій формі ТО облисіння стає помітним поступово, через якийсь час. Найчастіше цей вид ТО виникає внаслідок тривалого впливу від дії якого він фактора.
- При третьому типі ТО волосяні фолікули не залишаються в інтерфазі, але проходять через спотворений цикл свого функціонування. Коли це трапляється, у людини посилюється процес випадання коротких тонких волосяних волокон і виникає порідіння волосся.
Причини телогенового облисіння: стресові ситуації і режим харчування
Які ж чинники викликають ТО? Найбільш поширений короткочасний тип ТО може виникати у жінок незабаром після пологів. Ця форма, що отримала найменування «післяродова алопеція», пов’язана з раптовою зміною гормонального фону при народженні дитини, яка є своєрідним потрясінням для волосяних фолікулів, які на деякий час входять в стан інтерфази. Таке облисіння може бути досить значним, але більшість жінок швидко відновлюють втрачене волосся.
Аналогічний вплив можуть надавати вакцинації, жорстка дієта, фізична травма, наприклад, автомобільна аварія або хірургічне втручання, здатні порушити нормальний ріст волосся і співвідношення активних і пасивних волосяних фолікулів. Як тільки вплив ззовні, що викликає ці процеси, проходить, організм відновлюється, ТО загасає і поновлюється нормальний ріст волосся.
Деякі лікарські препарати, особливо антидепресанти, також здатні викликати ТО. Часто відмова від їх застосування або заміна на інші, аналогічні по впливу, допомагають усунути проблему.
Чим довше на організм впливає викликає ТО джерело, тим більше часу йому буде потрібно на відновлення. До ТО може призвести, наприклад, хронічне захворювання і багато інших чинників, але найбільш часто лікарі виділяють серед них стрес, пов’язаний з хірургічним втручанням і недостатнє харчування. Багато дерматологів вважають, що хронічний стрес може поступово акумулювати негативний вплив на ріст волосся і приводити до тривалого ТО. Дослідження, що проводилися на тваринах, підтвердили цю заяву. Дійсно, існує зв’язок між стресом, зміною біохімії волосяних фолікул і процесів входження в телогенового стадію розвитку.