Себорея
Себорея (себорейний дерматит) – захворювання шкіри, обумовлене порушенням функції сальних залоз. Себорея проявляється інтенсивним виділенням шкірного сала. Себорейний дерматит зазвичай починається в період статевого дозрівання, але може проявитися в будь-якому віці.
Фахівці центру Dr. Mozart відділення тріхології мають багаторічний досвід лікування шкірних захворювань і готові надати професійну консультацію.
Природа і механізми розвитку себореї недостатньо вивчені. Достовірно встановлено вплив генетичних факторів, а також носійства стафілокока. У ряді випадків збудником себореї вважається Pityrosporumovale – дріжджовий грибок. Важливу роль відіграють гормональні порушення, зокрема збільшення продукції андрогенів або зниження естрогенів. Помічено взаємозв’язок себореї з порушеннями функції шлунково-кишкового тракту.
Які бувають різновиди себореї (себорейного дерматиту)?
Себорея підрозділяється на жирну, суху і змішану форми. Жирну, в залежності від якостей шкірного жиру, поділяють також на рідку і густу.
Особливістю себореї є схильність до швидкого переходу в хронічну форму, з подальшими рецидивами.
Як проявляється себорея (себорейний дерматит)?
Себорея – в деякому сенсі хвороба підліткового віку. В пубертатному періоді підвищується секреція сальних залоз, тому жирна себорея проявляється саме в цей період. Себорея проявляється на ділянках шкіри, де знаходиться найбільша кількість сальних залоз (обличчя, груди, межлопаточна область, волосиста частина голови) і розширені устя волосяних фолікулів. Шкіра блискуча, сальна, сіруватого відтінку, поверхня її нерівна.
Рідка себорея частіше спостерігається у дівчат 10-14 років. Виділяється шкірне сало рідке. При натисканні на шкіру в області носа, щік, носогубних складок виділяється прозора масляниста рідина. Волосся після миття швидко стають жирними. Рідка форма себореї часто ускладняється піодермія, а, крім того, посилюється при розумовому навантаженні, під час вагітності та лактації.
Густа форма жирної себореї частіше відзначається у чоловіків в юнацькому віці (16-20 років). Еластичність шкіри знижена, шкіра ущільнена, гирла сальних залоз помітно розширені, вміст має густу консистенцію і видавлюється з працею. Себорея цього типу часто ускладняється атеромами, схильними до запалення, а також піодермією, абсцесами – внаслідок порушення відтоку вмісту сальних залоз.
Суха себорея проявляється у дітей до початку статевого дозрівання. Виділяють себорею волосистої частини голови і шкірних покривів. При цьому виді себореї на шкірі (як правило, це розгинальні поверхні верхніх і нижніх кінцівок) або волосистої частини голови з’являються білясті лусочки, при знятті яких оголюється почервоніла шкіра. Волосся в місцях лущення потоншала. Змішана себорея зустрічається частіше у чоловіків. При цьому типі на шкірі обличчя можна помітити прояви жирної себореї, а на волосистій частині голови – сухий.
Себорейна алопеція однаково часто зустрічається у осіб обох статей. При цьому ускладненні себореї відзначається нерівномірне порідіння волосся волосистої частини голови, як правило, більше в лобно-тім’яної зоні. На шкірі волосистої частини голови виявляються легко відокремлюються жовтувато-сірі лусочки.
При змішаній себореї порідіння волосся спостерігається тільки в місцях виражених запалень волосяних фолікулів.