048 777 1510

  063 6574 686

,
09:00-19:00 || 10:00-17:00 09:00-21:00 09:00-20:00

Лікування риніту

Лікування вазомоторного і гіпертрофічного риніту

Прийом проводить лікар оториноларінголог, хірург.

Порожниною  носа є тунель грушоподібної форми. По центру тунелю проходить перегородка носа, що розділяє його на дві половини. На бічних стінках знаходяться носові раковини – це своєрідні складки, що мають кісткову основу і покриті слизовою оболонкою. Розрізняють нижні, середні і верхні раковини. Слизова оболонка, що покриває носові раковини, містить в собі велику кількість кровоносних судин –  запальні судинні сплетення. В судинах активно циркулює кров, яка виконує роль теплоносія – по аналогії з водою в радіаторах опалення.

Тому вдихаємо повітря, пройшовши через вузькі порожнини носа обігрівається і зволожується. Температура і вологість повітря, яким ми дихаємо може коливатися в дуже великих межах залежно від сезону року. Однак в будь-якому випадку на виході з порожнина носа його температура становить 28-30 С.

Це досягається за рахунок складного нервово-рефлекторного механізму. Судини печеристих сплетінь мають м’яку стінку, яка містить м’язові волокна. Завдяки цим м’язовим волокнам, вони мають здатність розширюватися і звужуватися. Таким чином наш організм автоматично регулює ступінь нагрівання повітря в залежності від температури зовнішнього середовища. Якщо людина виходить на мороз і починає дихати холодним повітрям, запальні сплетення рефлекторно розширюються.

Через це посилюється кровообіг в носових раковинах і значно збільшується теплообмін. Оскільки слизова оболонка через приплив крові потовщується, повітря починає проходити по порожнини носа повільніше. Носове дихання стає не таким вільним. Як результат, повітряний струмінь встигає добре прогрітися і зволожити і, не дивлячись на низьку зовнішню температуру, на виході з порожнини носа вона становить ті ж 28- 30 С. Для цього природа і створила ніс. Це природний кондиціонер, який обробляє повітря перед надходженням в легені.

Коли ніс не працює, значно зростає навантаження на легені. Слизова оболонка бронхів і легеневі альвеоли швидше «зношуються», це може стати причиною їх хронічного запалення.

Вазомоторний риніт – це захворювання, при якому цей механізм регуляції діаметра судин порушується, і судинні сплетення знаходяться в розширеному стані. Вони переповнені кров’ю, товщина слизової оболонки збільшена і людина не дихає нормально носом.

Причин його виникнення може бути безліч. Насправді будь-яке соматичне захворювання або стан, при якому порушується тонус кровоносних судин призводить до проявів вазомоторного риніту. Це: вегетосудинна дистонія, знижений артеріальний тиск, цілий спектр ендокринних захворювань, вагітність, прийом гіпотензивних медикаментів, прийом оральних контрацептивів, часте і безконтрольне користування судинозвужувальними носовими краплями (Нафтизин, Галазолін, Фармазолін, Нок-Спрей і ін.), Викривлення носової перегородки, алергія та інші.

Пацієнти з вазомоторним ринітом скаржаться на постійні або періодичні порушення носового дихання, іноді виділення великої кількості прозорого слизу. Зазвичай стан погіршується в положенні лежачи. Це пов’язано з перерозподілом крові в організмі, що призводить до ще більшого набухання слизової оболонки носа.

ДІАГНОСТИКА:

При підозрі на вазомоторний риніт проводиться діагностична ендоскопія носа, що дозволяє під збільшенням розглянути найдрібніші анатомічні структури носа, недоступні звичайному огляду.

Потім виконується функціональний адреналіновий тест. Для цього ми проводимо дослідження носового дихання на спеціальному апараті – ріноманометрія. Це єдиний на сьогоднішній день об’єктивний метод, який дозволяє визначити ступінь його порушення. . При необхідності ми також залучаємо для консультації фахівців суміжних спеціальностей – терапевтів, кардіологів, гінекологів, щоб виявити можливу причину захворювання.

ЛІКУВАННЯ:

Оскільки вазомоторний риніт – проблема досить широка, тактика лікування для кожного пацієнта підбирається індивідуально. У частини пацієнтів, у якій вазомоторний риніт пов’язаний з соматичною патологією, лікувальний ефект спостерігається при усуненні основного захворювання. Однак першопричина не завжди піддається одужанню і більшості пацієнтів ми проводимо хірургічне втручання – операція подслізиста вазотомія з біполярної коагуляцією слизової носових раковин.

Операція впливає безпосередньо на субстрат захворювання – запалі сплетення слизової оболонки. При цьому частина судин в товщі слизової оболонки носових раковин коагулюється (заварюється) високочастотним електричним струмом. В результаті цього вони спорожнюють і надалі заміщуються седінітельной тканиною. Дана операція дуже щадна. Операція може виконуватися як під загальним наркозом, так і під місцевим знеболенням. Тривалість операції – близько 15 хвилин.

Дуже часто вазомоторний риніт супроводжується гіпертрофією ділянок нижніх і середніх носових раковин. В такому випадку проводиться операція ендоскопічна конхопластіка.

Гіпертрофічний риніт – це захворювання, пов’язане з гіпертрофією (збільшенням розміру) тканин, що утворюють носові раковини, що веде до порушення носового дихання.

Діагноз встановлюється тільки після проведення діагностичної ендоскопії носа і ріноманометріі.

Оскільки в основі цього захворювання лежать структурні зміни слизової оболонки, основний метод лікування – хірургічний.

Виконується операція, яка називається ендоскопічна конхопластіка. Операція дуже щадна і малотравматична, тривалість її становить 10-15 хвилин. Виконуватися вона може як під загальним наркозом, так і під місцевим знеболенням. Вже на наступний день, після видалення гемостатичних тампонів, пацієнти відчувають значне поліпшення носового дихання.

Через 3 дні після проведення операції пацієнти можуть повернутися до нормальної фізичної активності.

Фахівці

Олександр Ігорович Ямполь

Ринопластичний хірург